top of page
  • Writer's pictureLeoski Koolitus

Tööandja, miks sa suitsupausid kinni maksad?


Sageli soovitatakse töötajale sundasendite leevendamiseks “võimlemist” ehk liikumispause.  Seda lauset kohtab riskianalüüsides hulgaliselt, kuigi päriselus jääb “võimlemismeede” sageli rakendamata.


Kui paljudes töökohtades liikumispauside tegemist süsteemselt soodustatakse?

On ettevõtteid, kus viiakse läbi kontoritreeninguid, on ka neid töökohti, kus töötajad ise midagi organiseerivad, kuid kui liikumine jääb üksiktöötaja vastutuseks, jätab ta liikumispausi tegemata. Pigem tunneb ta end ebamugavalt ning tajub suhtumist, et liikumise asemel võiks tööd teha.


Liikumispaus on imelik, suitsupaus täiesti normaalne nähtus?

Küll aga on paljudes töökohtades täiesti vastuvõetav minna suitsupausile. Mõelgem selle üle: tööandja on nõus kinni maksma tööajast tervist kahjustava tegevuse (tubaka tarvitamine on peamine ennetatav suremuse põhjustaja maailmas), kuid ei toeta kahe käega liikumispause, millel on tõestatult tervisekasu.


Õnneks on Eestis mitmeid suitsuvabu asutusi ning trend on pigem tubakast loobumise poole kaldu. Ensto teekonnast tubakavabaks ettevõtteks saab lugeda siit.


Suitsupausi asemel liikumispaus! 

Liikumine toetab töötajate vaimset tervist, loovust, vähendab tööstressi, lisaks vähendab väsimust jne.Liikumine on lihtne ja odav moodus vähendada töölt puudumisi ning ennetada näiteks alaseljavalu.Töökoha liikumispausidel on ka psühhosotsiaalne kasu: koos kolleegidega treenimine parandab omavahelist läbisaamist, tõstab energiataset ning vähendab valu.


Milline liikumispaus valida?

Kui pead kiire tööpäeva sees valima, siis niisama venitamise ja sirutamise asemel (mida võib niigi päeva jooksul regulaarselt teha) võiks valida jõutreeningu või intensiivsema liikumispausi, kus on kombineeritud vastupidavus- ja jõutreening, sest need variandid on tunduvalt tõhusamad nii valu vähendamisel kui südame-veresoonkonna treenimisel.


NB! Alustada tuleks kergema variandiga, koormust järk-järgult tõstes, arvestades varasemat treenitust ning terviseseisundit. Alati on võimalus, et füsioterapeut või treener õpetab võtmetöötajatele harjutused (koos kergemaks ja raskemaks muutmise võimalustega) selgeks ning nemad omakorda õpetavad kolleege.


Muide, proovida võib ka hüppeid. Töökohal liikumine peaks olema ka lõbus, pakkuma vaheldust ning murdma liikumisega seotud müüte.


Ühele kontoritöötajale liikumisretsepti välja kirjutades seadsime eesmärgi, et 5-6 suitsupausist vähemalt pooled asendab ta (intensiivse) liikumispausiga. Kuu aja pärast oli see eesmärk enamikel päevadel täidetud ning enesetunne hoopis parem. Tibusammud ja realistlik töötaja enda seatud eesmärk viivad sihile.


Comments


bottom of page